top of page

Розвиток музичного слуху у дитини

Людина з добре розвиненим слухом відрізняється феноменальною пам’яттю, нестандартним мисленням, стійким увагою, йому легко дається вивчення мов. Нічого надприродного для розвитку слуху не потрібно. Досить простих ігор та занять. Але результат вийде грандіозний!

Мелодійне оточення сприяє активному розвитку дитини. Про це говорять психологи в самих різних країнах. Звичайно, не варто включати будинку музику на 24 години на добу. Але і перебувати в «стерильної» тиші немовляті шкідливо. Адже кожен звук перетворюється в імпульс, який йде в головний мозок. Більше «подразників» – значить, активніше йдуть розумові процеси.

Тільки майте на увазі, що не всі звуки корисні. Вам потрібно провести строгий відбір і включити в список лише найкраще. На першому місці – голоси близьких людей. Не забудьте про класичну музику, про народних піснях. Під час дощу прочиняйте кватирку, щоб дитина в шумі крапель навчався розрізняти мелодії.

Розвиток слуху у новонароджених дітей

Новонароджений осягає світ на слух. Ніжні або різкі звуки зараз по-різному впливають на незрілу нервову систему. Колискова розслабляє і заспокоює дитину, дихання стає глибше, він засинає. Марш Мендельсона або телефонний дзвінок, навпаки, змушують його напружитися, а іноді й лякають. Різкі звуки провокують безумовні рефлекси. Якщо ви тихо грюкне в долоні або злегка стукне по ліжечку біля дитини, він розведе руки, розкриє долоньки і охопить себе ними.

Пошук джерела звуку

Перше , чого навчається дитина – знаходити джерело звуку. У тримісячному віці він вже повертає голову на ваш голос і починає усміхатися (лікарі називають таку реакцію «комплексом пожвавлення»).

Закріпити це вміння і одночасно розвивати слухове увагу допоможе брязкальце. Основна вимога до іграшки – мелодійний звук. Стоячи над ліжечком, потарахтіте нею праворуч від дитини, ліворуч, внизу, над головою. Нехай він пошукає джерело шуму очима, потягнеться до нього руками.

 

Розпізнавання звуку.

Дитина слухає розмови батьків, і поступово у нього складається мовна карта рідної мови. Він починає розуміти, як з’єднуються звуки, уловлює ритміку рідної мови. Удосконалювати це уміння допоможе гра. Вам знадобляться годинник, молоточок (музичний або з набору іграшкових інструментів) і банку, наповнена квасолею. Не поспішайте показувати дитині всі предмети, почніть з двох і поступово з кожним заняттям збільшуйте кількість.

Спочатку нехай дитина послухає, як «розмовляє» кожен з предметів. Потім запропонуйте йому відвернутися і вгадати, чий «голос» він зараз чує. Не забувайте хвалити малюка за кожну правильну відповідь. Такі заняття зовсім не обов’язково проводити вдома. На прогулянці звертайте увагу дитини на те, як скрипить сніг на морозі, як цвірінькають горобці, як сигналить автомобіль. Будинки повторіть пройдений матеріал.

Музичні інструменти для дитини.

Барабан, міні-рояль, ксилофон або маракаси ніколи не будуть припадати пилом у кутку. Багато психологів вважають, що вони чудово розвивають слух і музичний смак. Тому не відбирайте інструмент у дитини, чи не ховайте на дальню полицю. Краще підіграйте маленькому солістові. Почніть з «Чижика-пижика». Виконуючи прості пісеньки, дитина навчиться розпізнавати тональність.

Музика для дітей.

Регулярно поповнюйте домашню фонотеку. Моцарта, Штрауса і Гайдна ви слухали ще до народження дитини? Значить, ці твори подобаються і йому. Але дитина росте, у нього з’являються свої інтереси. Враховуйте їх, тому вирушайте в музичний магазин разом. У колекції з’являться збірники Дунаєвського, Гладкова … Ритмічні мелодії діють як чарівні гуслі-самогуди: змушують ноги пускатися в танок. Чудово! Вміння гармонійно рухатися під музику допомагає тонше її відчути.

Знайомте дитини зі звуками різних музичних інструментів. Допоможуть у цьому дитячі ранки у філармонії. На сцені представляють кожен інструмент і знайомлять дітей з його «голосом». Так малюк почне пов’язувати звук і зоровий образ.

Коли дитина почне розрізняти звуки інструментів, запропонуйте йому гру «Чий голос?». Вона розвиває слухове увагу і пам’ять. Малюк слухає мелодію (на перших порах вибирайте музику попроще) і каже, скільки інструментів беруть участь у творі

Бережіть слух з народження. Передачу звуку в мозок здійснюють сенсорні рецептори. У внутрішньому вусі близько 20 тисяч мікроработніков. Гучна музика травмує їх, в результаті слух погіршується. Тому ніколи не включайте музичний центр на повну потужність.

Слідкуйте, щоб телевізор і радіо не працювали одночасно. Така какофонія навантажує нервову систему і знижує слух.

bottom of page