Як залучити дітей до заняття рукоділлям
У сучасному світі дуже гостро стоїть питання про дозвілля та зайнятості дітей різного віку. І це неспроста, адже ні для кого не секрет, що сучасні діти все частіше вважають за краще читання книг перегляд телевізора, а заняття творчістю комп'ютерні ігри, і навіть «живе» спілкування часто замінюється спілкуванням в соціальних мережах і он-лайн іграх. Такі захоплення поступово витісняють корисні і цікаві заняття. Дивитися телевізор і сидіти за комп'ютером тривалий час взагалі не рекомендується. Від цього може погіршитися здоров'я дитини. Проблеми із зором, ожиріння, гіподинамія, головні болі - все це від неправильного проведення часу. Діти, чий дозвілля зводиться до тривалого сидіння перед екраном або монітором, перестають мріяти і фантазувати. Багато експертів сходяться на думці, що в результаті постійного перегляду телевізора і сидіння біля комп'ютера відбувається справжня дезадаптація до реального життя. Дитина починає менше спілкуватися зі своїми однолітками і відвикає думати сам, так як візуальний канал інформації є найпростішим і не вимагає серйозних розумових зусиль для його сприйняття. У свою чергу це призводить до нечутливості до емоцій інших людей та догляду дитини в віртуальний світ.
Як же допомогти дитині не втратити свою індивідуальність? Як захопити його в світ фантазій і нових відкриттів? Потрібно просто запропонувати дитині альтернативу, наприклад, заняття рукоділлям. А перераховані вище досягнення сучасної науки зробити своїми помічниками!
Про користь заняття рукоділлям
Для початку наведемо кілька аргументів на користь ручної праці, що допоможе нам переконатися в тому, що заняття творчістю дійсно грають важливу позитивну роль в розвитку психічних і емоційних якостей дитини.
Розвиток дрібної моторики пальців рук. Центри головного мозку, що відповідають за мову, увагу, координацію рухів і уяви - тобто за ключові здібності, - тісно пов'язано з пальцями і їх нервовими закінченнями. Займаючись рукоділлям, дитина виконує різні дії безпосередньо кінчиками пальців, що робить позитивний вплив на мовні зони кори головного мозку.
Концентрація уваги. Акуратна, дрібна і тонка ручна робота розвиває увагу, організовує і дисциплінує мислення; у тих дітей, хто любить копітку працю, мова ясна, точна.
Сенсорний розвиток. Сенсорні процеси домінують в процесі знайомства дитини з навколишнім світом. Сприйняття і відчуття грають ключову роль у формуванні інтелектуального розвитку дитини. При занятті різними видами рукоділля у дитини закладаються основні уявлення про різні властивості предметів: їх положення в просторі, формі, величині, сприйняття кольору. А так як всі основні сенсорні навички закладаються в ранньому та дошкільному віці, то привчати дітей до ручної праці рекомендується з самого раннього віку.
Розвиток вольових якостей (посидючості, терпіння, вміння доводити роботу до кінця і т.д.)
Передача досвіду. Навчання азам традиційних ремесел знайомить дитину з історією, розширює його кругозір і зміцнює зв'язок поколінь.
Розвиток просторового мислення. Ручна праця розвиває просторову уяву. Недарма безліч математичних ідей почерпнуті з ремесел, таких як в'язання, вишивання хрестом, вишивка стрічками.
Розвиток уяви. Вибір матеріалу, підбір кольорів, створення гармонійної композиції будять творче начало, притаманне всім дітям.
А так же заняття рукоділлям сприяють розвитку художніх здібностей, естетичного смаку, вміння спостерігати навколишній світ, бачити в ньому якомога більше доброго, світлого і радісного.
Рекомендації для батьків і педагогів
Щоб залучити дитину до заняття рукоділлям, потрібно його зацікавити. Для початку приведіть йому деякі приклади з історії. Наприклад, розкажіть, що вже з чотирьох років на Русі дівчаток вчили ткати; що на Сході тільки чоловікам дозволялося займатися золотим шиттям; спочатку в'язання було виключно чоловічим заняттям, а мистецтво макраме народилося з невинного розваги матросів на кораблях.
Починати навчання необхідно з найпростіших прийомів, поступово збільшуючи ступінь складності. Наприклад, навчання в'язання гачком краще почати, використовуючи товстий гачок і товсту пряжу. Зовсім не обов'язково відразу в'язати будь-які вироби. Закріпити прийоми в'язання повітряних петель ( «косички») можна зробивши листівку або панно в техніці аплікації з в’язаних шнурочків.
Освоївши навички в'язання повітряної петлі, можна переходити до вивчення напівстовпчиків (стовпчиків без накиду, стовпчиків з накидом). Запропонуйте зв'язати невелике полотно прямими і зворотними рядами, з якого можна зшити сумочку для зберігання дрібниць або чохол для мобільного телефону. Готовий виріб можна прикрасити намистинами, бантиками, тасьмою або ґудзиками.
Великий простір для творчості є бісероплетіння. Найпростіше з чого можна почати це низание бісеру (а для дітей молодшого віку намистин) на волосінь або нитку. Урізноманітнити заняття можна використовуючи бісер і намистини різних форм, розмірів, кольорів, пропонуючи дитині скласти певну послідовність нізанія. Або нанизати три нитки бісеру і сплести з них косичку. Дуже подобається дітям бісероплетіння на дроті паралельними рядами. У цій техніці можна плести що завгодно: фігурки людей, тварин, комах, птахів; квіти і дерева; найпростіші моделі транспорту і т.п. Почати освоєння цієї техніки, пропоную з найпростіших схем:
метелик
Не менш привабливим заняттям для дитини може стати вишивання. Намалюйте на шматочку білої тканини найпростішу фігуру (наприклад, покажіть яблуко, грушу, будиночок і т.п.). Поясніть дитині як всунути нитку в голку і покажіть найпростіший стібок (наметочним). Прошийте фігуру по контуру.
Ще, спробуйте зробити з дитиною аплікацію з стрижених ниток. Це зовсім не складне заняття допоможе дитині в розвитку уяви, дрібної моторики рук, а так само закріпить навик роботи з ножицями. Виберете малюнок, який будете заклеювати (це може бути велика розфарбування або намалюйте шаблон самі). Підберіть нитки різних кольорів і дрібно наріжте їх. Малюнок змастіть клеєм ПВА, наклейте нитки.
Я сподіваюся, що мої поради стануть в нагоді вам і урізноманітнюють ваше спільне проведення часу з дітьми. Бажаю вам яскравих ідей і творчих успіхів.